Zaujímavosti o toskánskom víne

Kto miluje talianske vína, nemôže obísť legendárne Toskánsko. Tento región stojí za niekoľkými najuznávanejšími vínami vo svete. Nie je to nič prekvapujúce. Pestovatelia viniča mali 3000 rokov na zdokonaľovanie vína. Vtedy totiž do oblasti prišli Etruskovia a priniesli so sebou vinič a umenie pestovania hrozna.

V celom Toskánsku je viac ako 157 000 akrov (635 km²) viníc. To je asi toľko, ako je celková rozloha Bratislavy, Košíc a Senca dokopy. Región vyprodukuje takmer 215 886 766 litrov vína každý rok. Pre lepšiu predstavu – je to cca 86 olympijských bazénov.

Kvantita na úkor kvality? V žiadnom prípade. V nedávnej minulosti bol objem výroby zredukovaný na polovicu, pretože sa do centra pozornosti dostala kvalita a zaviedli sa nové zákony.

Jedno z najznámejších vín na svete a možno najslávnejšie zo všetkých talianskych sa vyrába v Toskánsku.

Nezameniteľné Chianti je možné „vystopovať“ až do 15. storočia. Pôvodne toto víno ale bolo skôr biele ako červené. Až s nástupom zákonov a noriem došlo ku zmene.

Zaujímavosti o toskánskom víne

V roku 1710 sa toskánske víno prvý krát dostalo za hranice oblasti – a nasledoval veľký hit. Ľudia spievali na Chianti chvály. Už o 6 rokov po obrovskom úspechu tohto vína stanovil veľkovojvoda z Toskánska región, kde sa lokalizuje výroba Chianti. Chcel tým ochrániť a regulovať obchod s vínom.

Druhá svetová vojna za sebou zanechala, okrem nepredstaviteľnej bolesti, aj opustené vinice. Postupne sa ale pestovanie viniča obnovilo a vďaka tomu teraz môžeme ochutnať Toskánsko, kdekoľvek sa nachádzame.

Čo stojí za kvalitou toskánskych vín?

Je to predovšetkým klíma s miernym stredomorským pobrežím. Vďaka pravidelným zrážkam majú vrchy miernejšie letá ako údolia, ktoré môžu byť v letných mesiacoch veľmi horúce. Zimy sú mierne so slnečnými dňami. Región nikdy nevyschne a nikdy nepremokne. Etruskovia v minulosti dokázali vypestovať tak ohromné množstvá hrozna, že z neho spravili arikel na trhoch aj v prístavoch.

Tento malebný kraj s jemne zvlnenými kopcami, čistým vzduchom, posiaty vinicami sa stal rodiskom popredných osobností nielen talianskych ale aj svetových dejín – Dante Alighieri, Michelangelo, Giotto, Leonardo da Vinci, Amerigo Vespucci .

Na pomerne malej ploche môžete napočítať až 34 regionálnych dialektov. Odkiaľ pochádza oficiálny taliansky jazyk? Hádate správne, je to Toskánsko! 

Aj keď región má prístup k moru, jedlá z rýb nie sú zrovna to, čo by popri víne tento región preslávilo. V stredoveku sa obyvatelia Toskánska pobrežiu vyhýbali kvôli rôznym epidémiám. Namiesto toho sa stali známymi pre svoj dobytok, preto toskánsky steak z T-bone (bistecca alla Fiorentina).

Toskánsko stále zostáva pravlasťou talianskej vinárskej produkcie, miestom, kde sa história snúbi so súčasnosťou nádherným prepojením, ktoré pochopí len ten, čo toto miesto navštívil.

Svoj kus Toskánska môžete mať u seba doma. Degustujte prémiové toskánske bielečervené vína nesúce meno slávneho rodáka – Leonarda da Vinciho.

Nákupný košík
Scroll to Top

Vstupujete na stránku, kde sa predáva alkohol. Svojim vstupom prehlasujete, že máte viac ako

18 rokov